Jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży mieszkania na terenie Warszawy?

Sprzedaż mieszkania to bardzo poważna czynność także pod względem prawnym. Wymaga udziału kilku dokumentów, aby mogła przebiec sprawnie i bez problemów. O jakich dokumentach mowa? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Odpis z księgi wieczystej

Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą, trzeba dokonać jej odpisu. Księga Wieczysta zawiera wszelkie informacje o stanie prawnym nieruchomości, a także o lokalizacji, rodzaju nieruchomości oraz dane personalne obecnego właściciela. Po odpis w wersji papierowej należy udać się do Sądu Rejonowego, który jest właściwy do lokalizacji mieszkania na sprzedaż na terenie Warszawy. Z kolei odpis w wersji elektronicznej (w przypadku prowadzenia e-Księgi) można uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek w formie specjalnego formularza można pobrać ze strony internetowej Sądu lub Ministerstwa Sprawiedliwości. Usługa wykonania odpisu jest płatna i kosztuje ok. 30 zł.

Tytuł prawny nabycia nieruchomości

To dokument, który mówi o tym, w jaki sposób osoba sprzedająca mieszkanie weszła w posiadanie tej nieruchomości. I w zależności od rynku: jeśli mowa o mieszkaniu kupionym od dewelopera, potrzebny będzie akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu. Z kolei mieszkanie nabyte na rynku wtórnym wymaga aktu notarialnego umowy sprzedaży. Może być taka sytuacja, że sprzedawana nieruchomość nie została kupiona przez obecnego właściciela, a np. otrzymana w spadku lub w darowiźnie. Wtedy stosuje się np. dokument potwierdzający zapłatę podatku od darowizn i – analogicznie – dziedziczenie nieruchomości.

Zaświadczenia: ze spółdzielni, o wymeldowaniu mieszkańców i o braku zaległości z opłatami za mieszkanie

Należy również posiadać zaświadczenie potwierdzające członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawo do lokalu. Ta sama spółdzielnia wydaje jeszcze oświadczenie o o braku zaległości w opłatach czynszowych. Niezbędne będzie również zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców.

Jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży mieszkania na terenie Warszawy?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *