Czas na taras. Poradnik wykonawcy część 1 – przygotowanie podłoża

Podczas prac glazurniczych na przydomowych tarasach należy wykazać się szczególną starannością – zarówno podczas poszczególnych etapów wykonawczych, jak i w doborze materiałów – tych wykończeniowych oraz chemii budowlanej. To bowiem wyjątkowa przestrzeń – nazywana „zewnętrznym salonem”, musi spełniać wysokie wymagania estetyczne i funkcjonalne. A, że sezon tarasowy za pasem, podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać taras na gruncie na zwartej, betonowej płycie nośnej. Zaczynamy od prawidłowego przygotowania podłoża.

Etap I – ocena stanu podłoża

Prace rozpoczynamy od dokładnej oceny kondycji podłoża, weryfikując równość powierzchni i usuwając niepożądane zgrubienia za pomocą młotka i dłuta. Następnie, dokonujemy pomiaru wysokości dostępnej do realizacji robót. W ramach obliczeń uwzględniamy ewentualny wymóg wykonania spadku (grubość dodatkowej warstwy spadkowej), wysokość warstw uszczelnienia i kleju, a także grubość zaplanowanych okładzin ceramicznych.

Ten etap będzie miał decydujący wpływ na jakość i trwałość wykonywanej posadzki, dlatego podłoże musi być czyste, suche oraz pozbawione wszelkich warstw nienośnych, które obniżają przyczepność np. mleczka cementowego czy cząstek zabrudzeń. – Zanim przejdziemy do kolejnych zadań, sprawdźmy również, czy na powierzchni występują rysy i pęknięcia. Jeśli tak – wszelkie ubytki należy uprzednio zabezpieczyć i „zszyć” – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro.

Etap II -zszywanie rys i pęknięć

Miejsca rys i pęknięć dokładnie oznaczamy i poszerzamy – wykonując nacięcia należy uważać na ich głębokość, aby nie osłabić podłoża. Następnie pozbywamy się pyłu i luźnych fragmentów, montujemy odpowiednie klamry, a szczeliny wypełniamy żywicą. – W tym przypadku doskonale sprawdzi się szybkowiążąca, dwuskładnikowa żywica Sopro GH 564. Natychmiast po wymieszaniu, wypełniamy szczelinę mieszanką, a następnie obsypujemy piaskiem kwarcowym Sopro QS 511, aż do powierzchniowego „nasycenia” materiałem. Po stwardnieniu żywicy, niezwiązane ziarna piasku odkurzamy lub zmiatamy – zaleca ekspert firmy Sopro

Etap III – gruntowanie podłoża

Powierzchnie o silnej lub zróżnicowanej chłonności należy wcześniej zagruntować. Chłonne podłoże możemy przygotować poprzez naniesienie szybkoschnącego, wysokoskoncentrowanego preparatu gruntującego Sopro GD 749, który równomiernie rozprowadzamy na całej powierzchni wałkiem, unikając tworzenia się zastoisk i kałuż na powierzchni. Preparat gruntujący wysycha na podłożu cementowym w przeciągu 10 minut. Po tym czasie można przystąpić do kolejnych prac.

Etap IV – tworzenie spadków

Spadki podłoża o wartości 1,5-2% są niezbędne do sprawnego odprowadzania wody z powierzchni tarasów. Jeśli istniejący spadek jest niewystarczający (sytuacja częsta) lub nie ma go wcale (sytuacja jeszcze częstsza), musimy go stworzyć we własnym zakresie. Do wyboru mamy dwie możliwości: wyszpachlować spadek lub wykonać jastrych ze spadkiem. Niezależnie od metody, spadek zawsze należy kształtować już na podłożu konstrukcyjnym, czyli przed ułożeniem warstwy uszczelnienia.

Opcja pierwsza – wyszpachlowanie spadku

Jeśli konstrukcja wymaga jedynie wyszpachlowania spadku, prace rozpoczynamy od montażu taśmy dylatacyjnej na zagruntowanym podłożu i ścianach oraz oznaczenia wysokości, do której będzie sięgać poziom cementowej masy szpachlowej. W tym przypadku postawmy na zaprawę szpachlową Sopro RAM 3®, która znajduje zastosowanie w warstwach o grubości od 3 mm do 60 mm. Produkt charakteryzuje się ekspresowym utwardzaniem, umożliwiając wykonawcy bardzo szybkie kontynuowanie dalszych prac. Wykonana warstwa spadkowa jest gotowa do obciążania po około 1,5 godziny.

Nanoszenie szpachli zaczynamy od najwyższego punktu, przez cały czas kontrolując odpowiednią grubość zaprawy. Całość ściągamy pacą „na ostro”, a następnie wyrównujemy i ściągamy łatą, regulując tym samym równość i spadek powierzchni. Alternatywą dla zaznaczania grubości warstwy na taśmie dylatacyjnej i ciągłego kontrolowania grubości mogą być wykonane wcześniej (z zaprawy szpachlowej) prowadnice o odpowiedniej wysokości, według których nakładamy warstwę wyrównawczo-spadkową.

Aby zapobiec powstawaniu ostrych krawędzi, brzegi oczyszczamy wilgotnym pędzlem lub szczotką. Nadmiar taśmy dylatacyjnej odcinamy, po czym sprawdzamy równość wykonanej powierzchni. Ewentualne zgrubienia usuwamy dłutem, a zadolenia uzupełniamy szpachlą.

Opcja druga – tworzenie nowego spadku

W przypadku tworzenia spadków od podstaw, prace również rozpoczynamy od wykonania dylatacji brzegowej przy ścianach. Tu z powodzeniem sprawdzi się samoprzylepna taśma Sopro ERS 961.

– Jastrych wykonujemy metodą „mokre na mokre”. Na zwilżone podłoże nakładamy szybkowiążącą, elastyczną zaprawę z dodatkiem trasu Sopro HSF 748, która posłuży za mostek szczepny pod cementowe zaprawy jastrychowe i drenażowe. Nanoszenie zaprawy zaczynamy od ścian budynku – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro. – Do wykonania jastrychu potrzebna będzie gruba warstwa spadkowa, co wynika z przeważnie dużego wysięgu tarasu. W tym celu można z powodzeniem wykorzystać gotową zaprawę jastrychową do prac terminowych Sopro Rapidur® M5, którą stosujemy w warstwach o grubości od 20 do 100 mm – dodaje ekspert Sopro .

Zaprawę rozprowadzamy łopatą do oznaczonej wcześniej wysokości i zagęszczamy, wstępnie ubijając. Tak rozprowadzoną zaprawę zagęszczamy ponownie pacą lub kielnią i wyrównujemy. Całość ściągamy długą łatą z poziomicą, która ułatwi kontrolę wykonywanego spadku. Po 12 godzinach możemy oczyścić krawędzie, aby umożliwić montaż obróbek blacharskich i odpowiednich powłok uszczelniających, po czym odcinamy nadmiar taśmy dylatacyjnej.

Etap 5 – obróbka krawędzi czołowych tarasu

Prace na krawędziach czołowych tarasu rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania powierzchni, która musi być równa, pozbawiona kurzu i luźnych drobnych cząstek oraz odpowiednio zagruntowana, co wynika z chłonności płyty nośnej i jastrychu. Wszelkie nierówności na „czole” tarasu, także w obszarze styku płyty konstrukcyjnej z nowo wykonaną warstwą wyrównawczo-spadkową, należy wyrównać szpachlówką. Ostre krawędzie usuwamy, aby nie przeszkodziły w skutecznym nałożeniu uszczelnienia podpłytkowego. Jeśli potrzebujemy wykonać warstwę wyrównawczą o grubości od 3 do 60 mm, możemy ponownie skorzystać z Sopro RAM 3®, którą nanosimy kielnią i wygładzamy.

Tak przygotowane podłoże jest gotowe do dalszych obróbek blacharskich, o czym opowiemy w kolejnej części poradnika Sopro.

One thought on “Czas na taras. Poradnik wykonawcy część 1 – przygotowanie podłoża

  1. Taras to wręcz jedna z najistotniejszych rzeczy, które powinny znaleźć się przy domku jednorodzinnym. Każdy kto uwielbia spędzać każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu – na pewno nie pogardzi 🙂 Świetny poradnik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *