Jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży mieszkania na terenie Warszawy?

Sprzedaż mieszkania to bardzo poważna czynność także pod względem prawnym. Wymaga udziału kilku dokumentów, aby mogła przebiec sprawnie i bez problemów. O jakich dokumentach mowa? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Odpis z księgi wieczystej

Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą, trzeba dokonać jej odpisu. Księga Wieczysta zawiera wszelkie informacje o stanie prawnym nieruchomości, a także o lokalizacji, rodzaju nieruchomości oraz dane personalne obecnego właściciela. Po odpis w wersji papierowej należy udać się do Sądu Rejonowego, który jest właściwy do lokalizacji mieszkania na sprzedaż na terenie Warszawy. Z kolei odpis w wersji elektronicznej (w przypadku prowadzenia e-Księgi) można uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek w formie specjalnego formularza można pobrać ze strony internetowej Sądu lub Ministerstwa Sprawiedliwości. Usługa wykonania odpisu jest płatna i kosztuje ok. 30 zł.

Tytuł prawny nabycia nieruchomości

To dokument, który mówi o tym, w jaki sposób osoba sprzedająca mieszkanie weszła w posiadanie tej nieruchomości. I w zależności od rynku: jeśli mowa o mieszkaniu kupionym od dewelopera, potrzebny będzie akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu. Z kolei mieszkanie nabyte na rynku wtórnym wymaga aktu notarialnego umowy sprzedaży. Może być taka sytuacja, że sprzedawana nieruchomość nie została kupiona przez obecnego właściciela, a np. otrzymana w spadku lub w darowiźnie. Wtedy stosuje się np. dokument potwierdzający zapłatę podatku od darowizn i – analogicznie – dziedziczenie nieruchomości.

Zaświadczenia: ze spółdzielni, o wymeldowaniu mieszkańców i o braku zaległości z opłatami za mieszkanie

Należy również posiadać zaświadczenie potwierdzające członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawo do lokalu. Ta sama spółdzielnia wydaje jeszcze oświadczenie o o braku zaległości w opłatach czynszowych. Niezbędne będzie również zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *