Czym jest architektura wnętrz?

Z uwagi na popularyzacje zawodów zajmujących s ię szeroko pojętą organizacją wnętrz budynków powstało wiele pojęć definiujących właśnie te zawody — projektant, dekorator, czy architekt. Chociaż w słownictwie niektórych osób pojęcia te używane są wymiennie — przecież wszystkie te zawody zajmują się organizacją wnętrz; architekci, projektanci, czy dekoratorzy wnętrz są wyedukowani w różnych dziedzinach. Jeśli więc potrzebujemy zaprojektować dom lub mieszkanie bądź zastanawiamy się nad odświeżeniem wnętrza poprzez nową aranżację; warto wiedzieć, czym zajmuje się architektura wnętrz – najbardziej odrębna z wyżej wymienionych profesji.

Architektura wnętrz — interdyscyplinarne podejście

Architektura wnętrz, zarówno na etapie studiów, jak i jako profesja, zajmuje się aranżacją wnętrz z uwzględnieniem inżynierii i planów instalacji hydraulicznej, elektrycznej, czy kanalizacyjnej przygotowywanych we współpracy ze specjalistami z tych konkretnych dziedzin. Patrząc na szeroki zakres wykonywany przez architekta wnętrz, można dojść do wniosku, że jest to zawód wymagający ogromnej wiedzy i rzeczywiście dziedzina architektury wnętrz łączy w sobie podejście artystyczne i inżynieryjne — tworzenia wnętrza pięknego, ale i funkcjonalnego i urządzonego z pomocą trwałych i niezawodnych rozwiązań budowlanych — dla domowników lub gości w przypadku architektury wnętrza prywatnego, czy dla klientów przedsiębiorstwa, jeśli mówimy o architekturze wnętrza komercyjnego.

Architekt, projektant, dekorator — jak te zawody się dopełniają

Mimo tego, że mówimy tu o innych profesjach kompetencje architekta, projektanta i dekoratora wnętrz się częściowo zazębiają, ale nie oznacza to, że warto zdecydować się na tylko jedną z tych usług, jeśli planujemy urządzić wnętrze od zera — projektanci, architekci i dekoratorzy wnętrz mają kompetencje oraz doświadczenia, które uzupełniają się w przypadku gdy oczekujemy kompleksowej aranżacji wnętrza i umożliwiają owocną współpracę. Projektant wnętrz, na przykład, posiada z reguły bardziej wyspecjalizowaną wiedzę na temat ergonomii konkretnych pomieszczeń (na przykład łazienek czy kuchni w lokalach komercyjnych); natomiast dekorator jest w stanie zadbać o odpowiednią uwagę przykutą do detali w urządzanym wnętrzu.

Podsumowując

Architekt wnętrz to zawód wymagający szerokiego zakresu wiedzy oraz umiejętności współpracy i koordynacji działań różnych specjalistów. Nie bez powodu coraz popularniejsze staje się zatrudnianie nie odrębnych osób, a studia projektowego, w którym przygotowany plan aranżacji wnętrza jest owocem współpracy profesjonalistów o różnych, ale uzupełniających się, podejściach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *