Jak mądrze kupić nieruchomość?

Kiedy zdecydujesz, że nadszedł czas na zakup nieruchomości, zwłaszcza tej pierwszej, musisz wiedzieć o wielu bardzo ważnych szczegółach, które mogą zaoszczędzić ogromną ilość czasu, pieniędzy i problemów, jeśli tylko podejmiesz wysiłek. Innymi słowy, zwracaj uwagę na to, co robisz i używaj odrobiny zdrowego rozsądku.

Przeanalizuj budżet na nieruchomość

Wielu ekspertów zaleca spłatę kredytu hipotecznego w wysokości nie większej niż 30-33% miesięcznego dochodu netto (można znaleźć też wyższe rekomendacje), ale uważamy, że 25% to znacznie rozsądniejsza kwota, która będzie ci lepiej służyć na dłuższą metę.

Nigdy, przenigdy nie korzystaj z porad banku lub firmy hipotecznej na temat tego, ile możesz zapłacić za dom. Ich zadaniem jest powiedzieć Ci, ile zaakceptują, abyś pożyczył, co zwykle oznacza znacznie więcej, niż powinieneś faktycznie wydać.

Więc bądź ostrożny. Tylko dlatego, że zatwierdzą cię na określoną kwotę, nie oznacza to, że powinieneś wydać właśnie tyle.

Wybierz odpowiedni kredyt hipoteczny

Im krótszy termin, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ oszczędzasz mnóstwo pieniędzy na odsetkach. Kupując ten sam dom z 15-letnim kredytem hipotecznym w porównaniu z 30-letnim kredytem hipotecznym, zaoszczędzisz dziesiątki tysięcy złotych.

Tak, wiemy, że spłata kredytu hipotecznego na 15 lat jest wyższa, ale warto zachować odsetki. To w końcu twoje pieniądze i zostaną w twojej kieszeni, jeśli będziesz działał mądrze.

Również wybór kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu jest mądry. Jeśli wybierzesz regulowaną stawkę, działasz na swoją korzyść. Nie możesz w końcu przewidzieć przyszłości. Poza tym obecnie obserwujemy historycznie niskie oprocentowanie. Innymi słowy, kupowanie domu w żadnym razie nie może być hazardem.

Skontaktuj się z biurem nieruchomości

Skuteczne biuro nieruchomości zawsze poświęci czas na zapoznanie Cię z procesem kupna, charakterystyką rynku oraz pomoże w wybraniu optymalnej oferty.

Czasami trudno jest znaleźć specjalistów w obrocie nieruchomościami, więc upewnij się, że znajdziesz podmiot polecany przez przyjaciół, rodzinę, współpracowników itp. Jeśli wybierzesz byle kogo, myśląc, że wszyscy są tacy sami, możesz znaleźć ludzi, który chodzą na łatwiznę.

Tylko profesjonalne wsparcie w tym zakresie sprawi, że dojdzie do obopólnej korzyści.

Porównaj ceny

Porównywanie cen mieszkań to tyleż sztuka, co nauka. Domy na tym samym obszarze mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości, stanu, ilości ziemi i innych czynników. Niezdawanie sobie z tego sprawy spowoduje wyłącznie problemy i zwiększy ryzyko przepłacenia, co przy każdej możliwej okazji należy unikać.

Podsumowanie

Mądre kupienie nieruchomości pozwoli ci na uniknięcie stresowych sytuacji związanych z wydaniem zbyt dużej ilości pieniędzy oraz wątpliwości dotyczących wybrania takiej, a nie innej oferty. Przy tym w całym procesie nieoceniona będzie pomoc biura nieruchomości. W końcu współudział fachowców w takiej sprawie może wyłącznie pomóc, o czym warto pamiętać. Powodzenia w zakupie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *