Oświetlenie wokół domu spełnia bardzo ważne funkcje. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wychodzimy na zewnątrz wcześnie rano, zanim zrobi się jasno, i wracamy po pracy lub zajęciach w szkole bądź na uczelni, gdy już jest ciemno. Światło ma nam zapewnić bezpieczeństwo, ale nie tylko dlatego należy zadbać o to, które pojawi się w przydomowej przestrzeni.
Funkcje oświetlenia wokół domu
Najważniejsza funkcja oświetlenia wokół domu to zapewnienie bezpieczeństwa poruszania się po wszystkich ścieżkach. Po zmroku można łatwo dotrzeć do drzwi frontowych, znaleźć klucze i otworzyć nimi drzwi. Wjeżdżanie do garażu nie sprawia problemu, a ewentualne prace pośród zielonej przestrzeni, które wykonywane są jeszcze ciepłym popołudniem, ale już spowitym mrokiem, nie stanowią dla nas zagrożenia.
Oświetlenie ma również za zadanie podkreślać aranżację przydomowej przestrzeni. Komponuje się z architekturą domu i stylistyką zastosowaną w ogrodzie. Daje szansę na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, z bliskimi osobami, nawet podczas chłodniejszych wieczorów. W końcu nie ma nic bardziej magicznego niż iskry padające z ogniska, które tworzą ciepłą i przytulną aurę. Zastosowane zaś sztuczne światło sprzyja bezpiecznemu poruszaniu się przy ognisku.
Wróćmy na chwilę do bezpieczeństwa. Nie chodzi tylko o to, by stawiać pewne kroki po ogrodowych ścieżkach. Dzięki oświetleniu, które zostaje włączone na noc lub pod nieobecność domowników, potencjalni intruzi zostają odstraszeni. Domownicy nie muszą się martwić o posesję i nieproszonych gości.
Jakie lampy zastosować przy drzwiach frontowych?
Przy wejściu do domu można postawić na oświetlenie w formie małych latarenek, które pojedynczo lub w liczbie kilku zawisną tuż pod daszkiem umieszczonym nad wejściem. Są one nie tylko uniwersalne. Ich konstrukcja sprawia, że radzą sobie z rozmaitymi warunkami atmosferycznymi, spełniając swoje funkcje przez cały rok.
Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie zintegrowane z czujnikami ruchu i/lub zmroku. Dzięki nim, gdy wracamy z rękami zajętymi reklamówkami z zakupami bądź bagażami po weekendowym wyjeździe, nie musimy szukać włączników światła. Odpowiednie rozwiązanie do tej przestrzeni znajdziemy w sklepie Lampy.it.
Zaopatrzenie lamp w czujniki to także oszczędności. Światło pozostaje włączone tylko na okres, który zostanie ustawiony. Nie trzeba się zmagać z zapominaniem o jego wyłączeniu i niepotrzebnym poborem mocy.
Wymogi odnośnie oświetlenia zewnętrznego
Lampy zewnętrzne muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Wybiera się zatem produkty o możliwie wysokim parametrze IP. Informuje on o wodo- i pyłoszczelności. Nie bez znaczenia pozostaje dopasowanie rozmiarami oraz konstrukcją, zarówno do architektury budynku, stylistyki przestrzeni zewnętrznej, jak i najważniejszych funkcji.
Zanim zdecydujemy się na konkretne lampy i ich montaż, sprawdźmy, jak będą się prezentowały w określonych miejscach. Uwzględnijmy ich moc, zapotrzebowanie na energię, koszty eksploatacji oraz sposób działania. Dzięki temu zyskamy na precyzyjnie dobranym oświetleniu, które spełni wszystkie nasze oczekiwania.