Urządzamy łazienkę marzeń. Praktyczny poradnik dla początkujących.

Łazienka to nie tylko miejsce codziennej toalety. To także przestrzeń, w której większość osób chce się zrelaksować po ciężkim dniu i zadbać o siebie. Nic tak bardzo nie kojarzy się z domowym SPA, jak kąpiel w wannie, najlepiej wolnostojącej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu wanny wolnostojącej.

Nie do każdej łazienki

Na początek zła wiadomość, wanny wolnostojące, choć są piękne i nadają luksusowego charakteru każdej łazience, potrzebują odpowiedniej przestrzeni. W niewielkich łazienkach lepiej z nich zrezygnować nie ze względów wizualnych, ale po prostu praktycznych. Wanna wolnostojąca potrzebuje sporo przestrzeni z każdej. W niewielkich łazienkach, jeśli uda się taką wannę zamontować, będzie ona na co dzień stanowić raczej przeszkodę, niż ozdobę takiej łazienki.

Montaż wanny wolnostojącej warto też przemyśleć z innego względu. Jeśli nie urządzamy łazienki od zera, montaż takiej wanny wiąże się zwykle z generalnym remontem łazienki. Podłączenie wanny wolnostojącej różni się od tego, które stosuje się w przypadku klasycznych wanien, dlatego montaż takiej wanny często wiąże się z koniecznością przebudowy całej instalacji. A taka przebudowa w już istniejącej łazience to zwykle spora ilość kucia i z tym trzeba się liczyć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wanny?

Jeśli przestronność łazienki pozwala na umieszczenie tam wanny wolnostojącej w taki sposób, by nie przeszkadzało to w swobodnej komunikacji, to w pierwszej kolejności należy się zastanowić, z jakiego materiału chcemy by taka wanna była wykonana. Najczęściej na rynku można spotkać wanny wykonane z akrylu, konglomeratu lub metalu (emaliowane, blaszane lub stalowe). Sporo wanien wykonanych jest też z żeliwa, ale ten materiał jest bardzo ciężki. Do tego dochodzą jeszcze wanny wykonane z kamienia, szkła lub nawet drewna, ale ceny takich potrafią przekraczać nawet kilkanaście tysięcy.

Najczęstszym wyborem jest akryl, trudno się temu dziwić, zaletą jest m.in. cena. Taka tania wanna wolnostojąca ma jednak wiele zalet. Akryl jest ciepły, przyjemny w dotyku, tłumi hałas, a ciepła temperatura wody utrzymuje się w nich dłużej.

Do tego ważny jest wybór kształtu i stylu, w jakim ma być wykonana wanna. Wanny najczęściej dostępne są albo w stylu nowoczesnym lub retro, mogą być owalne, prostokątne, czy nawet okrągłe. Dla miłośników wodnego masażu na rynku dostępne są też wanny wolnostojące z hydromasażem, ale za ten dodatkowy luksus dodatkowo zapłacić.

Jak przygotować łazienkę pod wannę wolnostojącą?

Sam montaż wanny wolnostojącej jest nawet prostszy niż wanny klasycznej. Nie wymaga ani przygotowania specjalnego stelażu, ani obłożenia jej płytkami. Ważne jest jednak odpowiednie umiejscowienie elementów instalacji wodnej, tak by możliwy był montaż wanny z dala od ścian.

Najlepiej już na etapie przygotowania instalacji wodnej określić miejsce, w którym ma stanąć wanna. W odróżnieniu od klasycznych wanien montowanych w narożnikach wanny wolnostojące wymagają doprowadzenia zarówno zimnej, jak i ciepłej wody z posadzki, a nie ze ścian. Baterie do wanien wolnostojących montowane są zwykle właśnie do podłogi. Właśnie dlatego przebudowa łazienki, podczas której tradycyjna wanna ma zostać zastąpiona taką wolnostojącą, wiąże się ze sporą ilością kucia.

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą często nie zwraca się uwagi na etapie wyboru wanny. Wanna wolnostojąca podczas montażu musi być dokładnie wypoziomowana, a jest najłatwiejsze, gdy posadzka pod tym względem jest idealnie gładka. Jednak zwłaszcza przy modelach w stylu retro, na ozdobnych nóżkach, trzeba liczyć się z tym, że odpowiednie wypoziomowanie może wymagać odrobiny wysiłku. Choć właśnie mocowanie na nóżkach może pomóc ukryć mankamenty posadzki, to odpowiednie ustawienie wsporników mocujących, wymaga odrobiny cierpliwości.

Czy dobre wanny wolnostojące zawsze są drogie?

Na rynku panuje przeświadczenie, że wanny wolnostojące są drogie. Co prawda ich cena zwykle jest nieco wyższa od tradycyjnych, ale takie wanny są tak wykończone, że nie wykonuje się już dodatkowej zabudowy takiej wanny, która przecież też kosztuje.

Obecnie dostępność wanien wolnostojących jest na tyle duża, że dość łatwo można znaleźć ciekawe modele o niewygórowanych cenach, zwłaszcza jeśli, nie ograniczamy się do zakupów stacjonarnych. W internecie chociażby w sklepie tanialazienka.com można znaleźć dobre wanny wolnostojące w niewygórowanych cenach. Są tam dostępne zarówno modele bardzo nowoczesne, jak i te nawiązujące do stylu retro.