Podajniki ślimakowe i taśmowe – różnice i zastosowania

Transport materiałów sypkich to szeroka dziedzina, w której niezastąpione stały się specjalistyczne podajniki ślimakowe i taśmowe. Spotkasz je w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja przenoszenia materiałów jest procesem, który usprawnił pracę wielu zakładów i przedsiębiorstw produkcyjnych. Czym są więc podajniki taśmowe i ślimakowe? Jakie są ich zastosowania i na czym polegają różnice między nimi?

Podajniki taśmowe – szerokie spektrum zastosowań

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne zakłady spożywcze bez różnego rodzaju elementów transportowych, gdzie główne skrzypce grają właśnie podajniki taśmowe. Świetnie sprawdzają się przy przenoszeniu kaszy, ryżu czy przypraw. Spotyka się przy tym dwa rodzaje systemów – podajniki jedno- lub dwukierunkowe. Te drugie mogą się poruszać w obydwu kierunkach. Jako elementy większych instalacji podajniki często współpracują z innymi maszynami, np. dozownikami wagowymi czy sprzętem pakującym. Oczywiście przemysł spożywczy to niejedyny odbiorca tych rozwiązań. Spotkasz je również:

  • w kopalniach kruszywa
  • na placach budowy
  • na terenie kopalni odkrywkowych
  • w logistyce – magazynach, hurtowniach i sortowniach
  • w przemyśle motoryzacyjnym – na liniach montażowych

To z pewnością niejedyne zastosowania przenośników taśmowych, które na stałe zagościły w codziennym, profesjonalnym użytku.

Podajniki ślimakowe – na czym polega różnica?

Śmiało można stwierdzić, że ze względu na swoją specyfikę, najczęstszym odbiorcą podajników ślimakowych jest sektor rolniczy. Podawanie pasz gotowych, przeładunek ziarna, rozładunek przyczep czy zasypywanie silosów zbożowych. Wszelkiego rodzaju płody rolne są z powodzeniem transportowane z użyciem przenośników ślimakowych. Oczywiście to niejedyne zastosowania tych zmyślnych maszyn. Mogą one pełnić rolę zarówno podajnika, jak i odbieralnika czy elementu dozującego materiał. Z powodzeniem są więc stosowane w innych branżach – chemicznej, spożywczej czy budowlanej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na sprawnym transporcie na małe odległości, gdzie inwestowanie w systemy podajników taśmowych byłoby nieopłacalne.

Produkcja przenośników dla przemysłu

Nie można zaprzeczyć, że transport różnego rodzaju surowców to podstawowy element ekosystemu w każdym zakładzie przemysłowym czy nowoczesnym gospodarstwie rolniczym. Często jednak zależy nam na rozwiązaniach dedykowanych. Jednym z producentów takich rozwiązań „szytych na miarę” jest Staltechnika – http://staltechnika.pl/oferta/ – warto zapoznać się z ich bogatą ofertą, popartą wieloletnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *