Pięć zasad poprawnego montażu okien

1. Właściwe wymierzenie otworów okiennych

Chociaż nieprawidłowe wymierzenie otworów okiennych to błąd popełniany nie podczas samego montażu, a przed zamówieniem okien, warto o nim wspomnieć. Jest to bowiem najczęstsza przyczyna późniejszych kłopotów z montażem. Niewłaściwe wymiary mogą sprawić, że montaż okaże się niemożliwy, zaś jeśli nawet uda się go dokończyć – konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Zbyt małe okno prawdopodobnie okaże się nieszczelne, zbyt duże – szybko zacznie się wypaczać.

Pomiarów otworu okiennego najlepiej dokonywać metalową taśmą mierniczą, z dokładnością co do milimetra. Wysokość i szerokość dobrze zmierzyć przynajmniej w trzech punktach. Ważne jest też, aby przy zamawianiu wymiary podawać jako wysokość i szerokość otworu, nie samego okna – ponieważ zawsze trzeba pozostawić tzw. luz montażowy (którego wielkość zależy od rodzaju okna). Jeśli masz wątpliwości, czy zdołasz wymierzyć otwór dokładnie – powierz to zadanie specjalistom.

2. Przeprowadzenie montażu w optymalnych warunkach

Montaż okien warto przeprowadzać, kiedy temperatura jest dodatnia, a wilgotność powietrza – niska. Optymalne warunki to dzień, w którym temperatura waha się pomiędzy dziesięć a siedemnaście stopni i nie pada. Jeśli to tylko możliwe, należy unikać wstawiania okien późną jesienią i zimą. Dodatkowo, w nowych budynkach okna warto montować w momencie, gdy zostaną już wykonane wylewki, a nie rozpoczęto jeszcze ocieplania zewnętrznego ścian.

3. Właściwe przygotowanie otworów okiennych – wyrównanie, usunięcie szczelin, oczyszczenie

Przed montażem otwory okienne powinny zostać wyrównane, a jeśli znajdują się w nich drobne pęknięcia czy szczeliny – dobrze jest się ich na tym etapie pozbyć. Powierzchnię ościeża, tuż przed wstawieniem okna, trzeba starannie oczyścić z pyłu i tynku. Często popełniany błąd to montowanie okien na nieoczyszczonym podłożu – w konsekwencji czego pianka montażowa nie zachowuje odpowiednich właściwości i przyczepności. To zaś może prowadzić do późniejszej nieszczelności a do budynku przez rozszczelnienia może też przedostawać się wilgoć.

4. Użycie listew podparapetowych i właściwych łączników

Okna na ogół montowane są z listwami podparapetowymi – co ma ułatwić późniejszy montaż parapetu oraz chronić przed podciekaniem wody. Ważny jest także dobór prawidłowych łączników: dybli, kotew, śrub. To, jakie elementy powinny zostać użyte do osadzenia okien, uzależnione jest od rodzaju ściany – np. do ścian drewnianych zazwyczaj stosuje się śruby, a do powierzchni z gazobetonu czy kamienia – dyble.

5. Staranne uszczelnienie okna

Tylko właściwie uszczelnione okno skutecznie chroni przed chłodem i wilgocią! Jeśli okno ma być uszczelniane za pomocą pianki – konieczne jest dopilnowanie, aby użyto jej we właściwej ilości. Jeżeli pianki będzie za mało, pojawią się nieszczelności. Jeśli za dużo – gdy zacznie nabierać objętości, może doprowadzić do odkształcenia profilu okna. Trzeba też pamiętać o tym, że pianka powinna wyschnąć, nim zacznie się ją obrabiać.

Aby uzyskać jeszcze lepszą termoizolację, warto zastosować montaż trójwarstwowy – zwany także czasem „montażem ciepłym” – polegający na zastosowaniu trzech warstw izolacji: od strony zewnętrznej i wewnętrznej specjalnych taśm, a w warstwie środkowej – pianki.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą DAKO, producenta wysokiej jakości okien, drzwi i bram garażowych. Więcej porad na temat unikania montażowych nieprawidłowości można znaleźć w ich artykule – „7 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu okien”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *