Gaz płynny w zbiornikach to jeden ze sposób na ogrzanie domu. Komu polecane jest takie rozwiązanie i co trzeba wiedzieć o tego typu instalacjach? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Dla tych, co chcą być eko
Niezmiennie od wielu lat do ogrzewania domów Polacy najczęściej wykorzystują węgiel. To dość tania metoda, ale niestety bardzo szkodliwa. O jej negatywnym wpływie na środowisko, a w tym na ludzi, mówi się ostatnio naprawdę dużo. Nie bez powodu zatem inne sposoby ogrzewania domów wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Jednym z nich jest gaz płynny w zbiornikach dostarczany przez takie firmy jak np. Amerigas. LPG, bo o nim tutaj mowa, to propan-butan spalający się praktycznie w stu procentach (bez wydzielania szkodliwych produktów ubocznych) oraz nawet pięciokrotnie wydajniejszy w porównaniu z paliwami tradycyjnymi. Gaz jest czystym i ekologicznym paliwem, a zbiorniki z LPG można zamontować wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie wchodzi opcja podłączenia gospodarstwa do sieci gazowej. Należy przypomnieć, że nie wszędzie w Polsce istnieje odpowiednia infrastruktura, a w razie jej braku wykonanie przyłącza jest bardzo kosztowne.
Oszczędność i funkcjonalność
Koszt montażu to kolejny powód, dla którego warto zainwestować w omawiane ogrzewanie gazowe. Cena instalacji jest bardzo korzystna, na co wpływa kilka istotnych czynników. Przede wszystkim ogrzewanie LPG może w dłuższej perspektywie czasowej prowadzić do oszczędności sięgających nawet 30 proc. Dodatkowo niższy jest koszt utrzymania systemu grzewczego, m.in. dlatego, że gaz nie brudzi jak węgiel. Odpadają także wydatki związane z magazynowaniem paliwa, co w praktyce jest uciążliwe. Zbiorniki na gaz płynny – zarówno podziemne, jak i naziemne – występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o pojemność. Przy modelach o pojemności nieprzekraczającej 7 m3 nie ma obowiązku starania się o pozwolenie na budowę (zbiorniki stosowane na potrzeby gospodarstw domowych są mniejsze). Zbiornik wymaga napełnienia średnio dwa razy w ciągu roku.