Obrazy na płótnie do salonu – jak zaaranżować wnętrze?

Pusta ściana to ściana smutna i nieciekawa. To detal tworzy klimat wnętrza. Wpływa na samopoczucie, jest elementem, który mówi o naszych pasjach oraz zainteresowaniach. Jak wybrać obraz do salonu, by uzupełniał wnętrze?

Obraz musimy lubić
Wybierając obrazy na płótnie do salonu nie możemy kierować się wyłącznie estetyką. Nie możemy zdecydować się na obraz „bo pasuje” do wnętrza. Tak jest to bardzo ważny element wyboru obrazu, ale decydując się na obraz musimy pamiętać, że będzie on nam towarzyszył przez wiele lat i musimy go po prostu lubić.

Dobrze wybrany obraz na płótnie, który wisi w naszym salonie, nie tylko wygląda elegancko i budzi zachwyt wśród gości. Obraz na ścianie musi wywoływać pozytywne uczucia. Musimy dobrze się czuć patrząc na niego.

Gdzie umieścić obraz?
Obrazy na płótnie do salonu bardzo często umieszczamy nad komodą, kanapą czy nad stołem. Są to miejsca, które przyciągają uwagę, a obraz, który się tam znajduje jest dobrym dopełnieniem kompozycji, jaką stanowią meble.

Trzeba pamiętać, że obraz, który jest na ścianie zmieni proporcje pokoju. Od prawidłowego wyboru wielkości będzie zależało, czy będzie to korzystna zmiana, czy nie. Podłużne płótna poleca się do ciasnych pokoi, które będą się wydawały szersze niż są w rzeczywistości. Obraz taki nie może jednak być zbyt szeroki, gdyż odejmie salonowi wysokość.

Obrazy na płótnie do salonu, które są wieloczęściowe wymagają bardzo dużej ściany, by roztoczyć swój urok. Dobierając obrazy należy pamiętać, że im mniejsze jest wnętrze tym drobniejsze elementy powinny znaleźć się na ścianie.

Chcąc idealnie rozplanować swoją galerię warto zrobić próbę generalną przed wywierceniem dziur w ścianach. Wycięcie z papieru obrazów w skali 1:1 i rozwieszenie ich na ścianie da nam obraz tego, jak ściana będzie wyglądała gdy umieścimy na niej obrazy. Jest to rozwiązanie, które pomoże uniknąć błędów oraz niepotrzebnych dziur w ścianach.

Jak wybrać ramę obrazu?
Obrazy nowoczesne bardzo dobrze czują się bez ram, ewentualnie w ramach bardzo delikatnych. Obrazy na płótnie do salonu nie potrzebują ramy, gdyż boki obrazu również są pomalowane. Również obrazy kilkuczęściowe, a przeważnie kaskadowe, nie wymagają ramy. Oprawienie obrazu zakłóciłoby jego odbiór. Oglądający zamiast na obrazie może koncentrować się na ramie, która odwraca uwagę.

Aranżacja ściany w salonie to nie lada wyzwanie, ale obraz, który tam umieścimy w przemyślany sposób może być niebanalną ozdobą. Obrazy, zdjęcia, czy plakaty wprowadzają nastrój oraz mówią o naszych pasjach i zainteresowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *