Jakie lampy stojące wybrać do pokoju dziecięcego?

Oświetlenie pokoju dziecięcego powinno być funkcjonalne i estetyczne zarazem. Lampy stojące mogą pełnić w nim rolę zarówno oświetlenia dodatkowego, jak i głównego. Zobacz, jaką lampę stojącą wybrać, by zadowolić małego domownika, dbając o jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Lampy stojące pełnią w mieszkaniach przede wszystkim funkcję oświetlenia dodatkowego, jednak w przypadku niewielkiego pokoju dziecka, lampa stojąca często okazuje się wystarczająca, by rozświetlić wszystkie kąty. Jeśli pomieszczenie jest niskie, podłogowa lampa stojąca będzie bezpieczniejsza niż model wiszący, który łatwo uszkodzić, a nawet zrzucić podczas zabawy.

Rodzaje lamp stojących – jakie są odpowiednie dla dziecka?

Do pokoju dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym warto wybrać lampę stojącą z płytkim kloszem, wykonaną z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, np. z drewna lub metalu. W przypadku pokoiku niemowląt i kilkulatków, optymalnym rozwiązaniem będą lampy z materiałowym lub papierowym kloszem. Rodzaj lampy i Intensywność światła dopasowujemy do przeznaczenia.

  • Lampy stojące podłogowe powinny dawać stosunkowo silne, punktowe światło, ułatwiające wykonywanie różnych czynności, np. czytanie, zabawę, naukę, bez narażania wzroku na zmęczenie. Lampę taką możemy postawić np. przy biurku lub koło łóżka.
  • Lampki nocne powinny dawać delikatne, ciepłe światło, sprzyjające relaksowi i zasypianiu. Mogą to być np. lampy stojące LED. Ważne, aby wyłącznik znajdował się w łatwo dostępnym miejscu – na podstawie lub przy kloszu. Dziecko nie może mieć problemu ze znalezieniem włącznika w nocy. Oprócz lampki nocnej, warto zakupić lampkę wtykową, która pomoże maluchowi pokonać strach przed ciemnością.
  • Lampy stojące pełniące rolę oświetlenia głównego powinny posiadać kilka źródeł światła, np. 3 klosze oraz możliwość regulowania kierunku padania światła, aby szybko rozświetlić potrzebny obszar pomieszczenia, np. wnętrze szafy.
  • Lampy biurkowe powinny być wyposażone w mocną żarówką i ruchome ramię, aby móc przybliżać i oddalać klosz według potrzeb. Klosz, nawet metalowy, nie powinien się nagrzewać, aby dziecko nie oparzyło się. Zalecana barwa światła w przypadku lampki biurkowej to 4000 K. Jeśli na biurku nie ma już miejsca na lampkę, warto postawić obok blatu lampę stojącą albo wybrać model z klipsem, przyczepiany do blatu lub do innego mebla obok biurka.

Pamiętaj, że wraz z rozwojem zmieniają się potrzeby Twojego dziecka. Z wiekiem używa on coraz więcej źródeł światła. Lampy stojące pomogą Ci niewielkim kosztem, bez zaburzania aranżacji i uciążliwych remontów, nadążyć za intensywnym wzrostem młodego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *