Coraz większym powodzeniem są ogrody wertykalne. Pojawiają się w mieszkaniach, centrach handlowych i biznesowych oraz w biurach. Zielone ściany są doskonałym sposobem na to, by prowadzić naturę do wnętrz – nawet tych nie do końca przyjaznych, a sam fakt, że taka instalacja nie wymaga specjalnej troski, niewątpliwie działa na korzyść tego rozwiązania. Niewielki domowy ogród wertykalny jesteśmy w stanie założyć samodzielnie. W przypadku większych instalacji warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm.
Piękne ogrody wertykalne w domach i biurowcach
Sam ogród wertykalny to nie jest tylko kwestia mody i proekologicznych trendów. To najlepszy sposób, by nawet na niewielkiej przestrzeni stworzyć przyjazny mikroklimat i oryginalną dekorację. Założenie ogrodu wertykalnego we wnętrzu nie jest szczególnie trudne. Najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju rośliny pnące. Poza tym wystarczy mieć podstawową o nich wiedzę, dobry pomysł oraz umiejętności manualne. W ten sposób można zbudować zieloną ścianę wszędzie tam, gdzie się ma na to ochotę. W sklepach znaleźć można różnego rodzaju produkty, które umożliwiają postawienie ogrodów wertykalnych, ale czasem w praktyce wystarczą chociażby palety. Kluczowym aspektem będzie oczywiście wybór miejsca. Na pionowy ogród warto przeznaczyć ścianę o wystawie zachodniej lub południowej. Instalacja z żywych roślin będzie wymaga bowiem dobrych warunków świetlnych. Poza tym sama ściana musi być także wytrzymała na obciążenia. Zielony ogród może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Zalety ogrodu wertykalnego
Poszczególne moduły w ogrodzie wertykalnym montuje się w zależności od wybranego systemu. Najczęściej roślinnych są uprawiane w kieszeniach lub donicach z tworzyw sztucznych. Te skrzynie oddadzą się osadzić na solidnych kratownicach, które są przytwierdzone do ściany wraz z warstwą izolacyjną. Warto też wybierać rośliny o niewielkiej bryle korzeniowej. Choć samo założenie takiej przestrzeni wydaje się dość proste, to pielęgnacja ogrodów wymaga już zdecydowanie więcej pracy. I dlatego warto już na etapie montażu zdecydować się na produkty z automatycznym systemem nawadniania.
Zielone ściany w ogrodzie wertykalnym
Na konstrukcji zielonej ściany warto posadzić rośliny, które są łatwe w uprawie oraz nie wymagają dużo miejsca. W tym aspekcie trzeba zwrócić uwagę zarówno na część nadziemną, jak i podziemną roślin. W ogrodzie wertykalnym sprawdzą się rośliny, które mają korzenie o ograniczonym wzroście. Świetnie sprawdzą się więc ozdobne trawy, skrzydłokwiaty, zielistki, bluszcze czy też rośliny z rodziny ananasowatych, a w większych konstrukcjach monstery i łosie rogi.