Jak wybrać lampy do sypialni, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie ma kluczową rolę w budowaniu atmosfery we wnętrzach. Jak wybrać nastrojowe lampy do sypialni, które będą stanowić ozdobę pomieszczenia, a jednocześnie stworzą sprzyjające warunki do relaksu?

Dobór oświetlenia często traktuje się jako zwieńczenie procesu dekorowania domu. W takim wypadku lampy wiszące i stojące dobierane są według klucza estetycznego. Owszem – estetyka jest ważna. Trzeba jednak pamiętać, że oświetlenie wpływa również w dużym stopniu na funkcjonalność pomieszczeń. Trzeba odpowiednio dopasować je do pełnionej przez nie funkcji i zadbać o to, by nie utrudniało wykonywania codziennych czynności.

Lampy do sypialni – czym się kierować przy ich doborze?

W przypadku sypialni, oświetlenie powinno być dostatecznie delikatne, by tworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi, a jednocześnie umożliwiać wygodne korzystanie z pomieszczenia. W sypialni nie tylko śpimy, ale też oglądamy filmy czy czytamy, w niektórych przypadkach, również ubieramy się i przygotowujemy do pracy. Dlatego, w sypialni powinny znaleźć się nie tylko lampki nocne, ale również lampy sufitowe i lampy ścienne. Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Oświetlenie sypialni – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym parametrem przy doborze lamp do sypialni jest barwa światła. Chłodne oświetlenie sprzyja skupieniu i przydaje się przy pracy, zwłaszcza warsztatowej. Jeśli jednak chcesz stworzyć intymną, relaksującą atmosferę, lepiej zdecydować się na żarówki o niższej temperaturze barwowej (im wyższa wartość, tym chłodniejsze jest światło). Lampki nocne do sypialni mogą natomiast emitować neutralne światło, aby ułatwiać czytanie.

Lampa sufitowa do sypialni powinna emitować przyjemne, rozproszone światło – to skupione nie sprzyja relaksowi. Dlatego najlepiej unikać modnych drucianych kloszy, w których żarówka jest częściowo odsłonięta. Nastrojowe lampy do sypialni wykonane z rattanu czy wikliny pięknie rozpraszają i zmiękczają światło, tworząc na ścianie piękne refleksy. Również papierowe klosze dobrze filtrują światło. Dobrym pomysłem mogą być również wielopunktowe lampy sufitowe, które mogą rozdystrybuować światło na większej przestrzeni, tworząc delikatny, rozmyty efekt. Często umieszcza się je na przykład nad wezgłowiem łóżka.

Oryginalne lampy stojące do sypialni mogą stanowić dodatkowe źródło światła w miejscach, w których jest na to zapotrzebowanie – na przykład przy szafie czy toaletce. Warto wybrać modele z odwróconym kloszem, które świetnie rozpraszają światło.

Aby móc stworzyć przyjemną, intymną atmosferę w każdej chwili, warto szukać lampek z regulacją natężenia światła. W niektórych modelach można regulować również temperaturę barwową w zależności od zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *