Jak przebiega budowa domu szkieletowego?

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z wielu zalet jakie wynikają ze specyfiki tego typu budownictwa. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się i na czym polega budowa domu szkieletowego.

Budownictwo szkieletowe różni się od tradycyjnego

Budownictwo szkieletowe znacznie różni się od tego murowanego. Różnica dotyczy konstrukcji domu. Ta dotycząca budownictwa szkieletowego opiera się przede wszystkim na dużej liczbie drewnianych belek. Te wspierane są deskami o różnych rozmiarach. Te połączone są gwoździami oraz wsparte legarami. Całość tworzy drewniany szkielet domu, który przytwierdzany jest do fundamentów za pomocą stalowych kotew.

Ścianę nośną stanowią pionowe słupy konstrukcyjne, które rozstawiane są co kilkanaście centymetrów. Na dole zakotwiczone są one do fundamentów. Natomiast na górze przytwierdzane są do konstrukcji stropu. Ściany działowe są o wiele cieńsze od tych nośnych. Z jednej i drugiej strony okładane są płytami gipsowo-kartonowymi. Do tego dochodzi dodatkowy materiał, który pełni rolę izolacji akustycznej. Dowiedź się kiedy warto rozważyć postawienie domu w technologii szkieletowej – wejdź na stronę https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-kiedy-warto-rozwazyc-postawienie-domu-w-tej-technologii.

Etapy budowy domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego składa się z kilu etapów. Pierwszym jest przygotowanie fundamentów. Istotną rolę odgrywają tu prace ziemne. Podbudowa musi być wykonana niezwykle precyzyjnie. W innym wypadku może to negatywnie wpłynąć na konstrukcję domu. Dom szkieletowy może być postawiony zarówno na tradycyjnych fundamentach, jak i na płycie betonowej.

Kolejny etap to szkielet domu. Na początku stawia się ściany zewnętrzne. Aby elementy drewniane nie stykały się z fundamentami, ściany zewnętrzne montuje się na specjalnej podwalinie. W otworach na drzwi oraz okna montowane są nadproża.

Kolejny krok to montaż ścian działowych oraz stropu. Po ich montażu przystępuje się do prac nad poszyciem ścian i dachu. W ten sposób konstrukcja domu szkieletowego jest gotowa. Teraz nie pozostaje nic innego jak przystąpić do prac związanych ze stolarką okienną oraz drzwiową. Poza tym przystąpić można do prac związanych z elewacją oraz założeniem rynien i parapetów. Tak powstaje stan surowy domu.

Ostatni etap budowy domu szkieletowego polega na montażu wszystkich instalacji. Począwszy od centralnego ogrzewania, przez elektrykę, po instalację wodno-kanalizacyjną. Na koniec wykonuje się prace wykończeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *