Grzejniki dekoracyjne? Żart czy prawda?

Grzejniki to oczywiście podstawowe źródło energii w domach i mieszkaniach. W tym przypadku kluczowe są ich walory grzewcze. Jednak coraz więcej uwagi przykłada się także do ich designu, wyglądu. Obecnie grzejniki pokojowe czy łazienkowe bywają naprawdę efektowne i pełnić mogą funkcję dekoracyjną.

Funkcjonalność i efektowny wygląd w jednym

Nowoczesne grzejniki łazienkowe czy pokojowe spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Bywają one naprawdę grzejnikami dekoracyjnymi. Ciekawym rozwiązaniem są modele stojące, mocowane do podłogi. Pełnią one wówczas funkcję parawanu, małej ścianki działowej. Poza tym grzejniki zamontować można w narożu pokoju. Do łazienki idealnym rozwiązaniem są modele z wieszakiem na ręczniki. Oczywiście wciąż najpopularniejsze są grzejniki w kolorze białym. Jednak grzejniki ozdobne produkowane są w o wiele szerszej gamie kolorystycznej. Ciekawie prezentują się modele czarne, grafitowe czy chromowane.

Z czego wykonywane są grzejniki dekoracyjne?

Grzejniki na ogół produkowane są ze stali, gdyż to materiał, który w tym przypadku sprawdza się doskonale. Dodatkowo można nadać mu wiele kształtów. Ze stali produkowane są grzejniki pokojowe płytowe z jedną, dwoma lub trzema płytami. W mieszkaniach najczęściej spotkać się można z modelami jedno i dwupłytowymi. Oczywiście przy tej samej wielkości grzejników, większą moc daje ten z dwoma płytami. Znaczenie mają też wymiary grzejników. W tym aspekcie wybór również jest spory. Grzejniki stalowe są bardziej płaskie niż te aluminiowe. Nie zaleca się jednak montować ich w instalacjach, w których obieg wody odbywa się w sposób grawitacyjny. Również i grzejniki łazienkowe produkowane są ze stali. Postawić jednak można i na modele aluminiowe, które mają budowę członową. Tym samym ich moc można łatwo dopasować do danego pomieszczenia i jego wielkości. Grzejniki aluminiowe mają gładką powierzchnię, a więc łatwo można je utrzymać w czystości. Są pod tym względem wygodniejsze niż modele stalowe.

Nie tylko źródło ciepła, ale i ozdoba

Obecnie grzejniki nie są jedynie źródłem ciepła, ale i pełnią coraz częściej funkcje dekoracyjne w pomieszczeniu. Dla wielu osób zresztą podczas wyboru grzejnika design ma kluczowe, podstawowe znaczenie. Nie można jednak zapominać o mocy grzewczej. Nowoczesne grzejniki ozdobne mogą być zamontowane w każdym pomieszczeniu, także w łazience. Sprawdzają się doskonale nawet przy dość wysokiej wilgotności powietrza. Trzeba jedynie postawić na odpowiedni model. Co ciekawe, wcale nie muszą znajdować się one pod oknem, tak jak miało to miejsce przed laty. Wprawdzie eksperci są zdania, że grzejniki należy montować tam, gdzie są największe straty ciepła, ale przy dobrej klasy drzwiach i oknach, izolacja budynków jest coraz lepsza. Trzeba jednak zwrócić uwagę na parametry grzejnika, która dopasowywać się zawsze powinno odpowiednio do danego wnętrza. Grzejniki chromowane dają też np. nawet o 30% mniej ciepła niż te pomalowane na inne kolory. Wówczas warto więc zainwestować w model o odpowiednio wyższej mocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *