Drzwi wejściowe są niczym okładka książki – inspirują lub zniechęcają, aby zajrzeć do środka. Reprezentują standard mieszkania. Zapewniają domownikom poczucie bezpieczeństwa. W tym poradniku ułatwimy wybór drzwi zewnętrznych, odpowiadając na pytanie – o czym pamiętać, decydując się na drzwi wejściowe drewniane?
Walory wizualne
Ze względu na łatwość w obróbce, drzwi drewniane zewnętrzne wyróżniają się różnorodnym wzornictwem. Przy indywidualnych zamówieniach drzwi mogą zyskać autorski charakter. Warto zwrócić uwagę, aby drzwi komponowały się z elewacją budynku, tworząc harmonijny estetycznie efekt. Możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji – albo wybrać drewno o odcieniu zbliżonym do koloru ścian zewnętrznych, albo mocno z nimi kontrastujące (np. fasada domu o piaskowej barwie i drzwi wejściowe wykonane z ciemnego dębu).
Właściwości termoizolacyjne
Drzwi drewniane cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (oznaczanego jako U). Im niższa jest jego wartość, tym mniej ciepła wydostaje się poza budynek. Przynosi to realną zmianę w domowym budżecie, ponieważ ponosimy mniejsze koszty za ogrzewanie. Zgodnie z prawem od 2021 roku wartość współczynnika przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych nie będzie mogła być wyższa niż 1,3 U. Tymczasem najlepsze modele drzwi drewnianych już dzisiaj osiągają wartość 0,7 U.
Parametry antywłamaniowe
„Przezorny zawsze ubezpieczony” głosi przysłowie, dlatego drzwi drewniane zewnętrzne powinny zapewniać ochronę domownikom i zabezpieczać majątek przed niepożądanymi gośćmi. Klasa antywłamaniowości drzwi jest oznaczana symbolem RCX – (w miejscu X jest liczba, im wyższa jej wartość, tym drzwi są trudniejsze do sforsowania). Przykładowo, drzwi o klasie RC3 będą przez 20 minut stawiać opór włamywaczowi wyposażonemu w profesjonalne narzędzia.
Ochrona przed hałasem
Jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy bądź mamy głośnych sąsiadów, dla własnego komfortu powinniśmy zadbać o to, aby drzwi przepuszczały jak najmniej dźwięków spoza budynku. Współczynnik izolacji akustycznej jest oznaczany za pomocą symbolu Rw i najlepiej, aby był on jak najniższy. W przypadku drzwi drewnianych wartość izolacji akustycznej oscyluje wokół granicy 30 dB (czyli mogą wytłumić tykanie zegara).
Drzwi wejściowe drewniane – jaki gatunek drewna wybrać?
Producenci stolarki drewnianej zazwyczaj wykorzystują drewno sosnowe, bukowe, świerkowe, mahoniowe. Jednak najwięcej atutów i największym zainteresowaniem cieszą się drzwi zewnętrzne drewniane dębowe. Wszystkim nam ten gatunek drewna kojarzy się z wytrzymałością, szlachetnością, długowiecznością. Słowianie uważali dąb za króla puszczy, Celtowie za skarbnicę mądrości. W niektórych krajach dąb jest symbolem narodowym (np. Łotwy). Jakie dokładnie właściwości drewna dębowego sprawiają, że jest ono tak wysoko cenione?
Właściwości dębiny
Dębina wyróżnia się wysokim poziomem gęstości (do 690 kg/m³), co oznacza, że jest drewnem twardym i odpornym na drobne uszkodzenia mechaniczne. Drewno dębowe cechuje się znaczną zawartością garbników. Są to substancje, które w naturalny sposób konserwują drewno, ograniczając rozwój grzybów i bakterii. Wraz z upływem czasu garbniki powodują ciemnienie dębiny, co podnosi walory estetyczne drewna – zyskuje ono bardziej elegancki charakter. Wyjątkowe właściwości dębiny przekładają się na jej wysoką cenę w porównaniu do innych gatunków drewna. Weźmy pod uwagę, że drzwi wejściowe kupujemy raz na dekadę (niekiedy raz na całe życie), dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości produkt, który będzie nam służył przez długi czas.