10 najpotrzebniejszych narzędzi dla domowego majsterkowicza

W każdym mieszkaniu warto posiadać zestaw podstawowych narzędzi. Są one niezbędne w razie nagłej awarii czy planowanego remontu naszego domu, pozwalając samodzielnie wykonać prace bez konieczności wzywania fachowca. Elementarne sprzęty dla majsterkowicza są zazwyczaj niedrogie, a mogą okazać się bardzo przydatne. Poniżej prezentujemy listę 10 najważniejszych narzędzi w domu każdego z nas.

Miarka

Podstawowym wyposażeniem majsterkowicza jest miarka. Można zdecydować się na drewniany lub plastikowy, składany model lub miarkę zwijaną, która jest wyjątkowo poręczna i zmieści się w każdej kieszeni. Najlepiej wybrać wersję o długości od 2 do 5m.

Kombinerki

Bardzo ważnym narzędziem są kombinerki. To sprzęt wyjątkowo uniwersalny – pozwala na przytrzymanie, uchwycenie i naciągnięcie wybranych elementów, a także naginanie metalu czy blach. Jest przydatny również w momencie, gdy chcemy wyciągnąć gwoździe lub szybko przeciąć cieńsze metalowe druty. Warto zainwestować w kombinerki z izolacją ochronną, zapobiegającą porażeniu prądem.

Młotek

Młotek jest niezastąpiony w przypadku wielu prac naprawczych. Najlepiej sprawdzi się poręczny model o wadze 200 gram, z metalowym trzonkiem pokrytym antypoślizgową gumą. Jest niezbędny do wieszania półek i obrazków, a także składania mebli.

Śrubokręty

Oprócz przybijania, często wykonywaną czynnością jest także przykręcanie. W tym celu należy wyposażyć się w odpowiednie śrubokręty. Przydatny będzie co najmniej jeden model z końcówką płaską i krzyżową. Dobrym pomysłem jest zakupienie zestawu oferującego różne kształty końcówek o zmiennej wielkości.

Klucze

Podobnie jak w przypadku śrubokrętów, w każdym domu warto mieć również odpowiedni zestaw kluczy. Znajdziemy w nim modele nasadowe, płaskie, nastawne i oczkowe. Będą pomocne do dokręcania różnego rodzaju śrub oraz montażu rur.

Nóż

W skrzynce domowego majsterkowicza nie może zabraknąć noża z wysuwanym ostrzem. Pozwoli on na sprawne przecinanie tapet, sznurków, taśm, kartonów czy obcinanie pianki montażowej. Tego typu nożyki są bardzo trwałe i praktyczne oraz posiadają niedrogie, wymienne ostrza.

Poziomica

Poziomica jest narzędziem niezbędnym do ustalenia właściwego poziomu wybranego elementu. Przydaje się szczególnie podczas kładzenia płytek czy osadzania drzwi w otworach ściennych. Do wyboru mamy modele o różnej długości – najlepiej sprawdzą się egzemplarze od 60 do 120cm.

Wiertarka

Wiertarka będzie pożyteczna, jeśli planujemy samodzielne prace remontowe czy wykończeniowe. Dzięki urządzeniu z udarem wywiercimy otwory w ścianach, drewnie czy betonie. Do kompletu niezbędny będzie zakup kilku rodzaju wierteł do drewna, metalu czy murów.

Wkrętarka

Jeśli nie przepadamy za obsługą śrubokręta lub wielokrotnie wkręcamy różnego rodzaju śruby, warto wyposażyć się we wkrętarkę. Oferowana w zestawie z różnymi końcówkami pozwoli sprawnie złożyć meble, przykręcić listwę czy wykonać różnego rodzaju konstrukcje z drewna.

Szpachelka

Wszechstronnym narzędziem jest również szpachelka. Oprócz nakładania i wygładzania gipsu i innych plastycznych mas, możemy nią zdzierać odchodzącą farbę i tapety oraz oczyszczać wybrane powierzchnie z przyklejonych substancji.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep oferujący profesjonalne narzędzia dla domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *