Mój trawnik jest zielony nawet w upały

Większość osób posiadających własny dom marzy o pięknym, nienagannym i wiecznie zielonym trawniku. Jednak tradycyjna trawa może płatać figle, wymaga ciągłego podlewania, koszenia, a przy upałach może być wypalona i sucha. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnej trawy jej sztucznym odpowiednikiem.

Czym jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa do ogrodu to doskonałe rozwiązane, stosowane wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wyhodowanie naturalnej trawy. Jest to wytwór syntetyczny, który do złudzenia przypomina naturalną trawę, ale nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj sztuczną trawę wykonuje się z siatki z tworzywa sztucznego, która zabezpieczona jest warstwą lateksu. Cześć imitująca trawę to elementy wykonane z włókien tworzyw sztucznych. Sztuczna trawa występuje w postaci dywanu, który rozwija się na danym terenie. Oczywiście założenie trawnika ze sztucznej trawy wymaga odpowiednich przygotowań, ale następnie jest to rozwiązanie bezproblemowe.

Historia sztucznej trawy

Sztuczną trawę zaczęto stosować w XX wieku. Zgodnie z przekazywanymi informacjami pierwszy dywan ze sztucznej trawy został zainstalowany na boisku w USA w 1966 roku. Przez kolejne lata sztuczne trawy przechodziły liczne modyfikacje, a technologia się rozwijała. Na początku były one stosowanie głównie jako podłoże na boiskach, więc ich wytrzymałość musiała być wysoka. Jednocześnie ich zadaniem była ochrona zawodników w momencie upadku. Obecnie sztuczna trawa coraz częściej jest stosowana do celów dekoracyjnych.

Rodzaje sztucznej trawy

Na rynku dostępne są różne rodzaje sztucznej trawy. Pierwszy podział można wyodrębnić ze względu na to, gdzie taka trawa będzie stosowana. Na podstawie takiego podziału wyróżnia się trawy do ogrodu, czyli użytkowane na zewnątrz oraz sztuczna trawa na balkony, tarasy itp. Rodzaje sztucznych traw dzieli się także ze względu na to, w jaki sposób będą użytkowane. Dostępne są trawy typowo dekoracyjne, które są delikatne i nieprzeznaczone do intensywnej eksploatacji. Z kolei w przypadkach, kiedy trawnik będzie narażony na intensywną eksploatację, np. zawody sportowe, zabawę dzieci itp., lepiej wybrać trawnik odporny na chodzenie i bieganie. Sztuczna trawa może też różnić się rodzajem wypełnienia, najbardziej popularny jest piasek kwarcowy i granulaty gumowe.

Zalety sztucznej trawy

Sztuczna trawa do ogrodu jest ciekawym i praktycznym rozwiązaniem. Wynika to z kilku podstawowych zalet, do których należą:
– Odporność na czynniki atmosferyczne — sztucznej trawie nie szkodzi ani nadmierna wilgoć, ani susze. Doskonale reaguje także na wszelkie opady oraz zmiany temperatur. W przeciwieństwie do naturalnej trawy nie jest aż tak narażona na kaprysy pogody.
– Mała pracochłonność — sztuczna trawa nie wymaga podlewania oraz koszenia, w związku z tym gwarantuje dużą oszczędność czasu.
– Niskie koszty utrzymania — w związku z tym, że sztucznej trawy nie trzeba kosić, nawozić, podlewać ani zatrudniać nikogo do jej utrzymania, generuje ona znacznie mniejsze koszty niż naturalny trawnik. W związku z tym gwarantuje nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *