Listwy przypodłogowe – wybór na lata

Aranżacje wnętrz, których dokonujemy w naszych mieszkaniach czy domach, wymagają podejmowania wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest dobór detali wykończeniowych, ponieważ to właśnie one decydują o ostatecznym wyniku naszych działań. Wybierając nowe podłogi możemy zdecydować się np. na panele, podłogę drewnianą lub płytki ceramiczne. Każda z tych opcji wymaga odpowiedniej oprawy. Z pomocą przychodzą nam wówczas listwy przypodłogowe. Wyboru koloru i stylu tych elementów należy dokonać przy ustalaniu kolorystyki podłóg, stolarki wewnętrznej i okien.

Podstawowym celem montażu listew przypodłogowych jest ukrycie, często niezbyt estetycznego, połączenia ścian i podłóg. Za listwami możemy również ukryć np. kable od głośników czy innych urządzeń elektrycznych. Ponadto, stanowią one ochronę przed ewentualnym zamoczeniem ścian podczas mycia podłóg. Zastosowanie listew przypodłogowych w salonie czy holu doda wnętrzu elegancji i podkreśli wybrany przez nas styl.

Listwy przypodłogowe – materiały i stylistyka

Listwy przypodłogowe wykonywane są z różnych materiałów i stanowią dobre rozwiązanie dla wszystkich typów podłóg. Na rynku można spotkać listwy wykonane z litego drewna, z drewna pokrytego fornirem, aluminiowe lub wytworzone z włókien drzewnych czyli MDF. Decydując się na wykończenie podłóg takimi listwami, mamy do wyboru produkty różniące się wysokością, fakturą i wzorem. Aby odpowiednio dobrać listwy do naszego wnętrza, należy zastanowić się, jaki styl w nim przeważa. Dla stylu industrialnego lub minimalistycznego optymalną opcją będę listwy zupełnie gładkie, bez zbędnych zdobień czy wytłoczeń. Amatorzy stylu glamour i prowansalskiego mogą natomiast zdecydować się na listwy przypodłogowe o bardziej ozdobnych fakturach i kształtach.

Jak dobrać rodzaj listwy?

Dobierając listwy przypodłogowe do naszego domu powinniśmy kierować się ich funkcjonalnością i przewidywanym zastosowaniem. Listwy przypodłogowe dzielimy na:

  • cokoły – są to listwy o pełnym przekroju, które są przytwierdzane bezpośrednio do ściany,

  • listwy profilowe – pozwalają ukryć nieestetyczne kable i przewody biegnące wzdłuż ścian,

  • listwy chowane – są stosowane, jeżeli zależy nam na ich harmonijnym połączeniu np. z powierzchnią ścian pokrytych kamieniem dekoracyjnym.

Kolejnym kryterium doboru listew będzie wysokość i metraż pomieszczeń. Dobrze dobrane listwy przypodłogowe pozwolą nam na podkreślenie proporcji wnętrz lub ich korektę. Ogólną zasadą, jaką należy się kierować, jest stosowanie niskich listew w pomieszczeniach o wysokości do 240 cm. Jeżeli nasze mieszkanie nie jest zbyt wysokie – powinniśmy zdecydować się na listwy o wysokości do 8 cm np. Lagrus Classic r5. Jeżeli zależy nam na wizualnym powiększeniu niewielkich przestrzeni – postawmy na listwy niskie ok. 4-6cm. Jeżeli natomiast jesteśmy posiadaczami mieszkania w kamienicy, o wysokości ścian minimum 2,6 m – możemy pozwolić sobie na listwy dochodzące nawet do 15 cm.

Kolorystyka listew przypodłogowych

Listwy odpowiednio dobrane kolorystycznie zagwarantują oczekiwany przez nas, gustowny efekt końcowy. Jak więc dobrać ich kolory – aby pasowały do pozostałych elementów wyposażenia?

Oto kilka wskazówek:

  • listwy w kolorze drzwi – będą doskonale współgrać z wybraną stolarką, polecane są szczególnie we wnętrzach o stylu klasycznym,

  • listwy w kolorze ściany – wizualnie powiększą i dodadzą wysokości nawet niewielkim pomieszczeniom,

  • listwy w kolorze posadzki lub nieco ciemniejsze – tylko w takich odcieniach będą stanowiły eleganckie „ramy” dla naszych podłóg.

MDF i dobry wybór!

Obfitość dostępnych na rynku rodzajów listew może przysporzyć nam problemów w podjęciu decyzji. Możemy jednak kierować się opiniami i doświadczeniami innych kupujących. Od dłuższego czasu prym na rynku wiodą listwy MDF. Listwy te, dostępne w zróżnicowanej kolorystyce, będą pasowały do każdej niemal aranżacji. Będą idealnie współgrały zarówno z panelami podłogowymi, wykładzinami dywanowymi, jak i posadzkami ceramicznymi. Listwy MDF mogą być pokryte lakierem w wielu odcieniach co pomoże dobrać je do każdego zestawu kolorystycznego w naszym domu. Listwy te są łatwe w montażu, występują w wielu wysokościach i długościach, co pozwoli na dobranie ich parametrów do naszych potrzeb. Cechują się też wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV i wilgoć. Nie bez znaczenia jest również ich konkurencyjna cena.

Już od wielu lat największą popularnością cieszą się listwy MDF w kolorze białym. Powodem ich atrakcyjności jest wysoka estetyka wykończenia oraz ich uniwersalność. Listwy takie są najczęściej trzykrotnie lakierowane na trwały, śnieżnobiały kolor, który doda wnętrzom świeżości i klasy. W naszych domach często pokrywamy ściany emulsjami w pastelowych barwach – białe, lakierowane listwy będą ich doskonałym uzupełnieniem.

Wybrane przez nas elementy wykończeniowe będą ozdabiały nasz dom przez dłuższy czas. Dobrze byłoby zatem postawić na produkty trwałe i estetyczne. Takie właśnie zalety posiadają listwy przypodłogowe z MDF – warto się na nie zdecydować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *